Lombard Zespół
Hometown: Poznań, Poland
Zespół Lombard powstał w 1981r. w Poznaniu. Lombard nagrał kilkanaście płyt sprzedanych w nakładzie kilku milionów egzemplarzy: Śmierć dyskotece, Live, Szara maść, Anatomia, Wolne od cła, Kreacje, Największe przeboje ’81-’91, Afryka, Deja’Vu , Live 20 lat – Przeżyj to sam. Najnowsze to wydane w 2008 roku pierwsze DVD w historii zespołu, z wielokrotnie nagradzanym spektaklem multimedialnym o najnowszej historii Polski, historii Solidarności – W hołdzie Solidarności – drogi do wolności, płyta ShowTime zawierająca 10 kompozycji związanych z zaangażowaniem zespołu w sprawy społeczne, czy najnowsze jubileuszowe wydawnictwo LOMBARD SWING, które zawiera wybrane przeboje zespołu Lombard w zaskakujących swingowych, jazzowych aranżacjach.
Od 1981 roku liderem zespołu Lombard jest Grzegorz Stróżniak, charakterystyczny wokalista grający na instrumentach klawiszowych,kompozytor i aranżer zespołu, w tym ponadczasowego hymnu pokoleń „Przeżyj to sam” jednego z największych przebojów polskiej muzyki wszechczasów. Wielokrotnie wybierany wokalistą roku, nagradzany za swoje kompozycje. Na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w 1984 roku otrzymał II nagrodę za kompozycję „Szklana pogoda”. Grzegorz Stróżniak nigdy nie zamykał się w obrębie jednego gatunku. W muzyce Lombardu rozbrzmiewają jego fascynacje instrumentami klawiszowymi, syntezatorami, barwami elektronicznymi. Zaskakuje jako aranżer na przemian rockowym graniem, łagodnym popem, rapem czy wręcz new metalem. Jest muzykiem poszukującym, idących z duchem czasu, dlatego nie można zarzucić mu kopiowania samego siebie, korzystania ze sprawdzonych patentów. Grzegorz Stróżniak skomponował również muzykę do czterech musicali, które wystawiane były na deskach Teatru Polskiego w Poznaniu: „Łyżki i księżyc”, „Ujrzana we śnie Vasavadatta”, „W krainie kłamczuchów” dla dzieci i „Zęby” do tekstów Marka Koterskiego. Muzyka Lombardu, którą tworzy i muzycy, których zaprasza do współpracy inspirowali kolejne utwory, płyty, projekty. Pierwszy skład zespołu, zmienił się już w 1981 roku. Byli tacy muzycy, którzy w Lombardzie grali zaledwie kilka miesięcy i tacy, którzy zagrzewali miejsce na kilka lat. Skład zmieniał się tak jak toczyły się ludzkie losy. W niektórych przypadkach zmiany podyktowane były osobistymi ambicjami, oczekiwaniami, rozczarowaniami, czasem zwykłymi życiowymi wyborami. W latach ’80 i na początku lat ’90 w zespole Lombard śpiewały dwie wokalistki: Wanda Kwietniewska, która w 1982 roku założyła zespół Banda i Wanda i Małgorzata Ostrowska, która w 1991 roku rozpoczęła działalność solową. W 1994 roku, po kilkuletniej przerwie Grzegorz Stróżniak reaktywował Lombard bez wokalistek. W 1999 roku wokalistą zespołu Lombard została Marta Cugier. Warto wspomnieć dawnych muzyków zespołu Lombard, gitarzystów: Jeremiego Sajkowskiego, Piotra Zandera, Jacka Królika, Pawła Klimczaka, Sławka Kosińskiego, basistów: Zbigniewa Forysia, Henryka Barana, Michała Burzymowskiego, Grzegorza Warchoła, perkusistów: Przemysława Pahla, Wojtka Aniołę, Włodka Kempf’a, Artura Malika, Pawła Świcę.
Najdłużej istniejący skład w historii zespołu Lombard tworzą: Grzegorz Stróżniak – wokal, instr. klaw. , Marta Cugier – wokal, Daniel Gola Patalas – gitara, Michał Guma Kwapisz – bas, Mirek Kamiński – perkusja.
Do muzyki Grzegorza Stróżniaka, przebojów zespołu Lombard teksty pisali najwięksi Polscy tekściarze: Andrzej Sobczak, Marek Dutkiewicz i Jacek Skubikowski. Od 1999 roku autorką tekstów jest wokalistka zespołu Lombard Marta Cugier.
W 2016 roku zespół LOMBARD obchodzi 35 rocznicę powstania. Historia zespołu nie była łatwa. Były momenty kiedy ważyły się losy dalszego funkcjonowania zespołu. Szczególnie ciężkie były dla Lombard’u lata ’90, gdy kształtował się nowy rynek muzyczny w Polsce, po przemianach ustrojowych, ale i nowy wizerunek zespołu Lombard z wokalistką Martą Cugier. Po 35 latach ciężkiej pracy i walki, udało się umieścić zespół LOMBARD w panteonie najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki.
Przez ostatnich 17 lat zespół wystąpił na najważniejszych festiwalach i imprezach w Polsce przed kilkumilionową publicznością: Sopot Festiwal “Przeżyj to sam – czyli przeboje z przebojami” – TVP1; Kraków “Wianki z POLSAT”; Chicago “Poland on the Pier” pod patronatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych – TV POLONIA; 25 lat Video Studio Gdańsk “Cały ten czas” pod patronatem Prezydenta RP – TVP1; Gdańsk “Zaczęło się w Polsce” pod patronatem Prezydenta RP – TVP1; 26 rocznica pacyfikacji kopalni Wujek „Lombard w hołdzie Solidarności – drogi do wolności” Katowice; Kielce „Sabat czarownic” – TVP2; BERLIN “SALUTE TO SOLIDARITY” pod patronatem Ministerstwa Kultury Niemiec – TV POLONIA; Trasa koncertowa XXX LAT NSZZ SOLIDARNOŚĆ Polska i Europa: Czechy, Austria, Litwa, Niemcy, Wielka Brytania, Hiszpania, Białoruś; Warszawa Teatr Wielki “NOBEL ’84” – koncert dla Lecha Wałęsy – POLSAT; Sopot Top of the top Festival – POLSAT; GDYNIA Sylwester z POLSAT; 35 lat NSZZ Solidarność „My Naród” TVP1; Białystok „Solidarni z Polakami na Białorusi” – TV POLONIA; TOP Łódź Festival „Legendy polskiej muzyki” – POLSAT;
Zespół Lombard wylansował wiele dobrze znanych i lubianych przebojów: Przeżyj to sam, Szklana pogoda, Nasz ostatni taniec, Droga Pani z Telewizji, Kto mi zapłaci za łzy, Kryształowa, Taniec Pingwina na szkle, Adraiatyk, ocean gorący, Deja’Vu, Patrz!Patrz!, Road to freedom, Musical, Życzę Ci miłego dnia i wiele innych mniej lub bardziej znanych przez piosenek, które sprawiają, że Lombard zagrał kilka tysięcy koncertów w Polsce i dla Polaków na całym świecie. Niezwykle energetyczne koncerty zespołu LOMBARD do dziś przyciągają fanów dobrej muzyki wszystkich pokoleń.
Back to Schedule